آشیانه عقاب - اقامتگاه پیشوا آدولف هیتلر

کِل‌شتَین‌هاوس برای پنجاهمین سالروز تولد هیتلر به عنوان «هدیهٔ سورپرایز تولد» از سوی مقامات ارشد حزب نازی ساخته شد. هدف اصلی آنها ساخت مکانی برای آدولف هیتلر بود که درآنجا بتواند به دور از شلوغی‌های همیشگی و با توجه به موقعیت استثنایی محل به استراحت بپردازد.

مسئولیت ساخت آشیانه عقاب به عهده مارتین بورمن بود که رئیس دفتر خصوصی آدولف هیتلر بود. مراحل ساخت آشیانهٔ عقاب 13 ماه به طول انجامید و نهایتا برای پنجاهمین سالگرد تولد هیتلر در سال 1939 میلادی آماده شد.

آشیانه عقاب برروی بالاترین نقطه کوه کهلشتاین به ارتفاع 1834 متر قرار دارد که به‌وسیله یک راه 6.5 کیلومتری که تنها برای این منظور ساخته شده بود، به آشیانه عقاب متصل می‌شد. برای 124 متر پایانی، آسانسوری عمودی در زیر تونلی که در عمق 124 متری زیر سطح آشیانه عقاب احداث شده بود، استفاده شد. در اتاق اصلی پذیرایی یک شومینه مرمرین ایتالیایی قرار دارد که توسط دیکتاتور ایتالیایی بنیتو موسیلینی به هیتلر هدیه داده شده بود. طراحی داخلی آشیانه عقاب بر عهده پائل لازلو بود.

گفتنی است که هیتلر با وجود علاقه‌ای که به آشیانه عقاب داشت، اما تنها در حدود 10 بار و هر بار کمتر از نیم ساعت درآنجا اقامت گزید و از این روی آشیانه عقاب از سیر حملات مخرب جنگ جهانی دوم سالم و دست نخورده باقی ماند.

 

نمایی از ورودی تونل به آسانسور زیرزمینی که به آشیانهٔ عقاب منتهی می‌شود. تصویر مربوط به سال ۱۹۵۴ میلادی

نیروهای کماندویی واحد 101 هوایی آمریکا، اولین گروهی بودند که توانستند خود را پس از خودکشی هیتلر و همسرش اوا براون به آشیانه عقاب برسانند و آنجا را تحت کنترل خود در آورند. تا سال 1960 میلادی آشیانهٔ عقاب در دست نیروهای آمریکایی قرار داشت تا اینکه نهایتا به استان باوریا آلمان باز پس داده شد و همینک به عنوان مکانی توریستی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تونل زسرزمینی آشیانه عقاب

 

منبع : دانشنامه آزاد ویکی پدیا

/ 0 نظر / 86 بازدید