ایران می خواهد از خود در برابر (درندگان) محافظت کند

"آناتولی سردوکوف" وزیر دفاع روسیه و "مصطفی نجار" وزیر دفاع و پیشتیبانی نیروهای مسلح ایران باهم دیدار کرده و درباره و درباره همکاری های دوجانبه بین ادارات نظامی گفتگو کردند. عرضه سیستم های تسلیحاتی روسی به ایران نیز در چهارچوب این گفتگو قرار داشت.

در خبری که طرف ایرانی پیش از سفر وزیر دفاع به مسکو منتشر کرد، هدف اصلی دیدار را گسترش روابط دوجانبه و تحقق توافقات از قبل حاصل شده بین دو کشور در زمینه فنی و نظامی است.

البته رسانه های ایرانی قاطعانه تر می گفتند که روسیه عرضه قطعات پدافندهای موشکی S-300 به ایران را آغاز کرده است. اکنون این تسلیحات پیشرفته باعث تحکیم توان دفاعی ایران است.

طرف روسی ترجیح داد که که از موضعی دیگر به استقبال میهمان برود. سازمان فدرال همکاریهای فنی و نظامی اطلاع داد: ( خبر عرضه سیستم های پدافند موشکی S-300 به ایران حقیقت ندارد ). "سرگی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز همین موضه را تکرار کرد: ( روسیه همکاری های فنی- نظامی با ایران را آشکارا و بر اساس قوانین بین المللی گسترش می دهد ).

در کل مسئله عرضه تسلیحات روسی به ایران همیشه عجیب و بوده است (البته اگر نگوییم جنجالی). به عنوان مثال تهرات به مراتب خبر توافقات تسلیحاتی با مسکو درباره عرضه سیستم های ضدهوایی "تور- ام1" یا پخش کرده بود و به جهانیان نشان می داد که دوستی بزرگ و همراه دارد.

پخش مجدد اخبار مربوط به عرضه S-300 نه تنها به علت دیدار وزیر دفاع ایران از روسیه بلکه مرتبط به اخبار منتشره ردباره عرضه جنگنده های نسل پنجم آمریکایی به اسرائیل (Raptor F-22 به معنی درنده) و (F-35) است. از این رو نیز تهران تصمیم گرفته است که با امکانات خود سروصدا به پا کند. چراکه آخرین مدل S-300 می تواند هواپیماهای مذکور را در فواصل 150 کیلومتری و در ارتفاع 27 کیلومتری منهدم کند، پدافند "تور- ام1" نیز ویژه فواصل نزدیک با برد 12 کیلومتر و ارتفاع 6 کیلومتر است.

* اسرائیل طبق معمول از روسیه خواست که به ایران تسلیحاتی نفروشد که موازنه قدرت را در منطقه به هم بزند روزنامه اسرائیلی "هاآرتض" می نویسد:( براک به روسیه گفت موشک پیشرفته به ایران نفروشد". "اهود براک" وزیر دفاع اسرائیل از الکساندر سلطانوف معاون وزارت دفاع روسیه خواسته است که روسیه از فروش موشک های پیشرفته ضد هوائی به ایران خودداری کند. هاآرتض می نویسد براک از سیستم موشکی موسوم به S-300 نامی نبرد اما بطور غیر مستقیم به این سیستم اشاره کرد و گفت اسرائیل انتظار دارد روسیه از دادن  تسلیحاتی که می تواند موازنه قدرت را در منطقه  به هم بزند خودداری کند. هاآرتض می نویسد سیستم موشکی S-300 همچنین تهدیدی علیه نیروی هوائی آمریکا موجود در منطقه از جمله عربستان سعودی، کویت، کشورهای حاشیه خلیج فارس،افغانستان، ترکیه، عراق و تایوان است. *

/ 0 نظر / 61 بازدید